— Z drugiej jednak strony myślę sobie, że te autobusy u nas być muszą, bo w naszym kraju dalej jest sporo ludzi biednych. Oni nie mogą sobie pozwolić na zakup i utrzymanie samochodu oraz kupowanie do niego paliwa. U nas pod domami nie widzie się 2-3 samochodów, a w Polsce to częsty widok — kończy. — To było fajne, bo energia była tania i dzięki temu nie mieliśmy w ostatnich latach u siebie wielkiego polskiego problemu, czyli smogu — mówi Peter. — U nas powietrze było i jest dużo czystsze.
- Warto się zastanowić, co stanowi o tym, że ustrój naszego kraju określa się mianem „demokracji wadliwej”.
- Później przyszedł ciężki dla całego świata, ale dla Słowacji szczególnie, okres pandemii COVID-19.
- W ten sposób narodziła się w Polsce tzw.
- Roku życia uważa, że Polska nie jest obecnie demokratycznym państwem prawa.
- — Pamiętam, jak jeździłem do Polski na różne reportaże kilka lat temu i wówczas czasem w rozmowie pojawiała się kwestia Smoleńska, Związku Sowieckiego, Niemiec.
- Nie potrafimy również rozmawiać ani dyskutować.
- Polska jest również znana z pięknych miast, takich jak Warszawa, Kraków i Gdańsk, które przyciągają turystów z całego świata.
Zadali Polakom kluczowe pytanie. Druzgocące wyniki SONDAŻ
— Z wymienionej trójki państw, wszystkie startowały 35 lat temu z pozycji społeczeństwa postsowieckiego, które dopiero aspirowało i uczyło się jak być demokratycznym społeczeństwem zachodnio-europejskim. Byli też wówczas o wiele lepiej rozwinięci niż my i Polacy. Przez te wszystkie lata, moim zdaniem, stracili jednak pozycję lidera.
Ile pieniędzy można przewieźć samolotem z USA do Polski?
Wiele razy odwiedzał też Czechy, stąd ma też podobną wiedzę na temat mieszkańców tego kraju. Równie ciekawie brzmiały odpowiedzi na pytanie o to, czy rząd służy wąskim grupom interesów. Polaków stwierdziło, że tak się dzieje. Na świecie coraz częściej widać też niezadowolenie mieszkańców, zwłaszcza Europejczyków, z działań podejmowanych przez państwa z powodu pandemii. „Im większy deficyt, tym bardziej rządy nie spełniają demokratycznych oczekiwań swoich obywateli” – podkreślają autorzy raportu. Rządy wyraźnie nie spełniają oczekiwań swoich obywateli pod tym względem.
Komputery i Internet (
Czy można się dziwić, że PiS realizuje swój program? W dobrym samopoczuciu umacniają polityków PiS wyniki sondaży, wskazujące, że poparcie dla ich partii utrzymuje się na wysokim poziomie, zbliżonym do uzyskanego w ostatnich wyborach. Opozycja pozostaje wyraźnie w tyle, nawet gdyby podsumować słupki poparcia partii, które ją tworzą.
- To już powinno dać co nieco do myślenia.
- Opublikował je instytut badawczy Latana oraz fundacja Alliance of Democracies.
- Zastanówcie się, jak można określić ustrój demokratyczny współczesnej Polski.
- Zbigniew Brzeziński wprowadził określenie „globalnego przebudzenia politycznego” 3 w stosunku do zaistniałych w ostatnich czasach zjawisk polityczno-społecznych.
- Matka Boska też w naszych oczach jest Polką.
- Daleko nam jednak do państw wysoko rozwiniętych np.
Podatek katastralny w Polsce? Domański o stanowisku rządu
Z tego wynika, że współpraca za swoją podstawę ma umiejętność powstrzymania się od dążenia za wszelką cenę do zaspokojenia własnych potrzeb i w tych działaniach uwzględnienia również potrzeb społecznych. A więc system polityczny oparty nie na przymusie, lecz współpracy, wymaga od jednostek pewnej dojrzałości. Zaobserwowano również przyzwolenie na stosowanie przemocy wobec uchodźców w naszym kraju. Także dziś coraz mniej przychylnie spoglądamy na imigrantów przybywających zza granicy wschodniej. Wydaje się, że poza zażartą chęcią udziału w dyskusji publicznej dla istnienia dojrzałej demokracji nieodzowna jest odpowiednia kultura polityczna, przygotowanie i wiedza. Musi on być poparty wiedzą o polityce, znajomością faktów, trafną oceną zjawisk politycznych.
Czy Polska jest krajem demokratycznym? Jak rozumieć demokrację i umowę społeczną?
Jednym z zagrożeń, jakie niesie demokracja, jest paradoksalnie niebezpieczeństwo jej zniesienia demokratycznymi metodami i wprowadzenia autokracji lub innego opresyjnego systemu. I tu ponownie wracamy do sedna sprawy. Demokracja to nie zapis praw, lecz efekt porozumienia społecznego. Jeśli społeczeństwo nie jest gotowe do funkcjonowania w systemie demokratycznym, powróci do innej formy rządzenia i tu demokracja stwarza łatwą drogę https://ggbet-pl.win/ odwrotu. Gwarantuje wolność wyboru, która sprawia, że może to być również wybór zgubny.
QUIZ: Co wiesz o polskich konstytucjach? Mało kto wie, że było ich aż tyle
— Na Słowacji rosną podatki, rosną ceny, a płace nie rosną równie szybko, co w Polsce. Nasze państwo nie oferuje też równie sprawnej, jak u was polityki socjalnej. Moim zdaniem ten ostatni aspekt w Polsce działa. Oczywiście wiele osób powie też, że my Słowacy mamy drożej, bo mamy euro a Czesi i Polacy nie. Moim zdaniem to nie jest jednak jakiś kluczowy aspekt wpływający na nasze problemy. Euro na Słowacji jest już od blisko 20 lat (waluta wspólnotowa zastąpiła słowacką koronę 1 stycznia 2009 r. — red.).
Dziś Polska jest przed Czechami lub ex aequo z nimi. Na pewno Czesi nie są już lepszym krajem, niż wy — mówi nasz rozmówca. Prawnicy i konstytucjonaliści wymieniają co najmniej osiem artykułów ustawy zasadniejszej, które narusza obowiązujące już w Polsce prawo. W piątek do Sejmu wpłynęła nowelizacja ustawy, którą kilka godzin wcześniej zapowiedział prezydent.
Więcej osób zaznaczyło opcję “tak, choć praworządność jest zagrożona” – to grupa 28,9 proc. Z tym, że Polska jest obecnie demokratycznym państwem prawa, nie zgadza się 40,4 proc. Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl, zapytani, czy ich zdaniem Polska jest obecnie demokratycznym państwem prawa, w 40,4 proc. Respondentów, a “tak, choć praworządność jest zagrożona” — 28,9 proc. Badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Zbigniew Brzeziński wprowadził określenie „globalnego przebudzenia politycznego” 3 w stosunku do zaistniałych w ostatnich czasach zjawisk polityczno-społecznych. Zwrócił uwagę na przybierające masowy charakter emocje. Demokracja bowiem wymaga zarówno świadomości jednostek uczestniczących w jej systemie, jak też ich aktywnego uczestnictwa. O jej charakterze decyduje poziom rozwoju świadomości w społeczeństwie.
Polska tym razem znalazła się w połowie stawki. Dodatkowo pandemia COVID-19 na całym świecie spowodowała wzrost liczby osób, które uważają, że w ich kraju jest za mało demokracji. DEMOKRACJE WIĘKSZOŚCIOWE I KONSTYTUCYJNE Czy znacie kraje, w których panuje demokracja większościowa?
Z przedstawionych danych można wyciągnąć dość trafny wniosek, że jeśli kraj posiada w swojej nazwie słowo „demokratyczna”, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem demokratycznym państwem nie jest. Są to też bardzo często biedne i słabo rozwinięte kraje. W przeszłości mieliśmy przecież biedną Niemiecką Republikę Demokratyczną, która równie dobrze wpisywała się w model państwa, które z demokracją ma niewiele wspólnego. Z powyższej tabeli wynika, że „demokrację” w nazwie mają kraje stosunkowo biedne, a nawet bardzo biedne. Najbogatsza pod tym względem Algieria jest dopiero na 82.
Czy państwa demokratyczne są demokratyczne?
W Europie wskazali na to najczęściej mieszkańcy Ukrainy, Węgier i Rumunii. Oszustw przy urnach obawia się 65 proc. Manifestacja, na której przewidywanych jest nawet 200 tysięcy osób, ma przejść ulicami Warszawy o godzinie 12. Swoją obecność zapowiedzieli politycy, aktorzy, celebryci i mieszkańcy całego kraju.
Stanowi ona jeden z modeli ustrojowych, który zakłada, że władzę sprawują wszyscy ludzie na zasadzie woli większości spośród nich. Każdy dorosły obywatel posiada swobody oraz prawa do uczestnictwa w życiu politycznym. EIU to dział badań i analiz The Economist Group, firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zajmującej się pozyskiwaniem informacji o międzynarodowym biznesie i sprawach światowych.
Yorum Yaz
Yorum göndermek için oturum aç mış olmalısınız.